SZTAB



















OBOWIĄZKOWE UMUNDUROWANIE DRUŻYNY SZTURMOWEJ PIRACI
 
- Spodnie w kamuflażu leśnym DPM (armii brytyjskiej)
- Bluza w kamuflażu leśnym DPM (armii brytyjskiej)
- Kapelusz typu Bonie Hat w kamuflażu leśnym DPM (armii brytyjskiej)
- Naszywka na ramieniu munduru (System identyfikacji DS Piraci) 

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE  DRUŻYNY SZTURMOWEJ PIRACI
- Informacje na temat obowiązkowego wyposażenia (w którego skład wchodzi linia 1, 2, 3) można znaleźć tutaj - zobacz

















TAKTYKA OBOWIĄZKOWA
- Komunikacja niewerbalna
- Fieldcraft- taktyka od A do Z wg. Brytyjczyków
- Zielona taktyka wg. Specops
- Skarbnica wiedzy- Weekendowy Partyzant
















ZASADY AIRSOFTOWE / PRAWO ASG

- Co to jest Airsoft? 
- Zasady Airsoftowe
- Co to jest Milsim?

















ARTYKUŁY / VIDEORELACJE

- 26.10.10 "Wygrywa ten, kto się dobrze bawił" 









MIEJSCA NASZYCH DZIAŁAŃ m.in.:
- Bukowno
- ZOMO Sosnowiec
- FAKRO Sosnowiec
- STAW KRĘPA Ogrodzieniec
- PODBUCZYNY Dąbrowa Górnicza- Ujejsce
- PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

















NASZ SYSTEM IDENTYFIKACJI



 











"NA TRENINGU Z PIRATAMI"
Treść zaczerpnięta z portalu "Moja Czeladź"
Źródło: www.czeladz.org.pl
Autor: Poni

 

Airsoft to nazwa znana pewnie niewielu z Was. Szkoda, bo to świetny sposób na realizację swych pasji, rozładowanie energii i stresu, a także aktywny wypoczynek. Postanowiliśmy przybliżyć Wam airsoft dzięki Drużynie Szturmowej Piraci, która zaprosiła nas na swój trening.

Po krótkiej odprawie przeprowadzonej przez dowódcę, podzieleniu operatorów na drużyny ogniowe, przyporządkowaniu przez dowódców drużyn poszczególnym osobom funkcji medyka, nawigatora, czujek, następnie po rozdaniu map topograficznych - rozpoczęły się praktyczne ćwiczenia terenowe Drużyny Szturmowej Piraci. Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu zasadzki na operatorów poruszających się w patrolu. Zadaniem grupy tworzącej zasadzkę było wybranie terenu odpowiedniego do tego celu, zamaskowanie swoich pozycji, uderzenie w optymalnej chwili, by zadać przeciwnikowi jak największe straty. Patrol z kolei musiał dotrzeć do wyznaczonego miejsca, zaś w razie dostania się w zasadzkę nieprzyjaciela odpowiedzieć ogniem i ”zerwać kontakt”.
Druga część ćwiczeń polegała na przygotowaniu tzw. obrony statycznej, gdzie część operatorów zorganizowała obronę wokół punktu strategicznego (mostek nad strumieniem) i starała się nie dopuścić do przejęcia tego punktu przez nieprzyjaciela. Przeciwnicy zaś musieli odpowiednio rozpoznać teren oraz zastosować odpowiednią taktykę, by ten mostek zdobyć. To naprawdę nie scenariusz ćwiczeń zawodowych żołnierzy, ale airsoftowców przygotowujących się do tzw. MilSimu. Podczas ćwiczeń nikt nie ucierpiał, każdy ”operator” otrzymał dużą dawkę adrenaliny, której dostarcza zabawa w żołnierzy.
 

Kim są airsoftowcy?
Zacznijmy od tego, co to jest airsoft. Airsoft to zespołowa gra terenowa wykorzystująca pneumatyczne, elektryczne, gazowe i sprężynowe repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami. Podstawowym celem gry jest trafienie przeciwnika taką kulką. Scenariusze gry naśladują fikcyjne lub historyczne działania wojenne. Airsoftowców obowiązują zasad bezpieczeństwa; najważniejsza z nich to obowiązek noszenia okularów ochronnych. W czasie rozgrywki gracze stosują taktyki przypominające taktykę wojskową, dostosowane m.in. do zasięgu ich replik. Airsoft ma charakter przede wszystkim sportu drużynowego. Zadania w rozgrywce mogą polegać np. na przejęciu kontroli nad określonym terenem, eskorcie VIPa, zrobieniu zdjęć bazy przeciwnika, zdobyciu danego punktu strategicznego itp.


Wracając do pytania – ”kim są airsoftowcy”?
Aisoftowcy to osoby, które stawiają na aktywny wypoczynek. Zamiast siedzieć ”przed telewizorem”, zakładają mundur i ”biegają po lesie”. Airsoft pozwala się odstresować po tygodniu pracy, daje wspomnianą adrenalinę, wpływa na poprawę kondycji. Osoby pełnoletnie, które chcą spróbować swoich sił w tym sporcie, z łatwością znajdą w internecie odpowiednią dla siebie drużynę.


Skąd wywodzi się airsoft?
Za ojczyznę airsoftu uznaje się ”Kraj Kwitnącej Wiśni”. Bowiem repliki ASG (Air Soft Gun) powstały po II wojnie światowej właśnie w zdemilitaryzowanej Japonii, aby umożliwić ćwiczenia Siłom Samoobrony (oddziały militarne otrzymały zakaz używania broni palnej). U podstaw airsoftu leży japońska tradycja bushido, kładąca nacisk na honor, szacunek dla przeciwnika i samodoskonalenie. Pierwsze komercyjne repliki pojawiły się na rynku w latach osiemdziesiątych, szybko zyskując popularność w krajach azjatyckich, USA oraz Europie.


Jak wyglądają imprezy airsoftowe?
Imprezy (tzw. strzelanki, milsimy, LARPy) mogą trwać od 4 do 48 godzin, mogą gromadzić od kilkunastu do kilkuset uczestników (w zależności od scenariusza przygotowanego przez organizatora takiej imprezy). Scenariusze mogą być proste – przejęcie flagi wroga, obrona własnej oraz złożone, gdzie wiele równoległych zadań wykonują drużyny działając w strukturze sztabowej.
W imprezach coraz częściej wykorzystywane są pojazdy (terenowe, opancerzone), stanowiąc dodatkową atrakcję (dzięki nim możliwy jest desant za linią wroga, ewakuacja, itp.). 

A czym jest MilSim?
Z angielskiego ”military simulation” - termin oznacza symulacje działań wojskowych, które organizowane są przez osoby cywilne jako forma rekreacji w terenie. Rozgrywki milsimowe starają się jak najwierniej odwzorowywać warunki prawdziwego pola walki z wywiadem, logistyką, taktyką, strategią. Często rozgrywki trwają ponad 24 godziny, wymagają ćwiczeń, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej (zawierają elementy survivalu), ale też odpowiedniego zasobu wiedzy (np. procedur komunikacji niewerbalnej / radiowej, nawigowania w terenie, itp.).